Elektroresekcja szyjki macicy, znana również jako LLETZ/LEEP, jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym w celu usunięcia nieprawidłowych komórek z szyjki macicy.
LLETZ to zabieg chirurgiczny, w którym wykorzystuje się drucianą pętlę ogrzewaną prądem elektrycznym w celu usunięcia nieprawidłowych komórek z szyjki macicy. Procedura jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym.
LLETZ wykonuje się w celu leczenia nieprawidłowych komórek szyjki macicy, które zostały wykryte podczas badania przesiewowego szyjki macicy, takiego jak badanie cytologiczne lub badanie HPV. Te nieprawidłowe komórki mogą być prekursorem raka szyjki macicy, jeśli nie są leczone.
Podczas LLETZ pętla druciana służy do usunięcia niewielkiej części szyjki macicy, w której znajdują się nieprawidłowe komórki. Procedura zwykle trwa 10-30 minut.
Do LEEP/LLETZ nie ma potrzeby być na czczo ani w jakiś specjalny sposób przygotowywać się. Zaleca się jedynie aby nie jeść większego posiłku 2-3 godziny przed procedurą. Plamienie nie przeszkadza w wykonaniu zabiegu. Zabieg pętlowy poprzedza, krótka rozmowa z lekarzem podczas której omówiony zostanie cel procedury, jej korzyści i ew. potencjalne rzadkie powikłania – Pacjentka poproszona zostanie o podpisanie zgody na taki zabieg. To jest też czas gdy można zadać lekarzowi swoje pytania oraz powiedzieć o ew. uczuleniach na leki, poważnych problemach zdrowotnych, stosowanych lekach – co mogłoby mieć jakikolwiek wpływ na przebieg tej procedury
Zabieg trwa między 15 a 30 min, znieczulenie podawane jest miejscowo do szyjki macicy. Po zakończeniu procedury może być niewielkie krwawienie/plamienie oraz pewien dyskomfort w podbrzuszu (związany z pociąganiem szyjki macicy), które na ogół mija w ciągu pół godziny/ godziny.
Po zabiegu Pacjentka zostanie szczegółowo poinformowana przez lekarza wykonującego procedurę LEEP/LLETZ o jej przebiegu – dostanie tez dokładny opis zabiegu oraz stosowną inna dokumentację (np. recepty, zwolnienie lekarskie)
Ewentualne rzadkie dolegliwości (plamienie/krwawienie) trwają na ogół nie dłużej niż 7-14 dni po zabiegu i nie wymagają specjalnych działań poza stosowaniem leków dopochwowych i ograniczaniu większego wysiłku fizycznego (do wizyty kontrolnej pacjentka nie powinna współżyć oraz korzystać z basenów, dźwigać dużych ciężarów) – w przypadku poważniejszych dolegliwości (zdarzających się sporadycznie), które wystąpiłyby w najbliższych dniach od zabiegu Pacjentka proszona jest o pilny kontakt z CM Superior.
Po 7-10 dniach od zabiegu pętlowego Pacjentka dostaje informacje o wyniku histopatologicznym i zapraszana jest na konsultację i kontrolę ginekologiczną. Podczas badania kontrolnego zostanie omówione dalsze postępowanie i zalecenia: termin kolejnego kontrolnego badania ginekologicznego z weryfikacją nieinwazyjną efektu leczenia w przypadku negatywnych marginesów preparatu, bądź – w rzadkich przypadkach – biopsją szyjki macicy w badaniu kolposkopowym w przypadku pozytywnego marginesu chirurgicznego stożka.